Pápež Maďar

Autor: Damián Krupa | 26.2.2013 o 0:15 | Karma článku: 8,33 | Prečítané:  2208x

Blížiace sa konkláve nás nabáda k špekuláciám, ľahkovážnym úvahám, či tipom ohľadom osoby nového pápeža. Médiami prebehli viaceré mená. Za všetkých napríklad kardináli Ravasi, Scola, Turkson alebo viedenský  Schӧnbӧrn. Osobitne ma však zaujalo jedno meno. Arcibiskup Ostrihomu a Budapešti kardinál Péter Erdӧ.

 

Narodil sa Budapešti ako najstaršie zo šiestich detí. Po štúdiu na ostrihomskom seminári bol v roku 1975 vysvätený za kňaza. Taktiež študoval kánonické právo a teológiu na Lateránskej univerzite v Ríme, čo neskôr zúročil ako profesor v Ostrihome ale aj na iných školách. Pôsobil v Konferencii biskupov Maďarska v Komisii pre kánonické právo. 6. Januára 2000 bol pápežom Jánom Pavlom II. konsekrovaným za biskupa. Počas konzistória 21. októbra 2003 bol vymenovaný za kardinála. Zúčastnil sa dosiaľ posledného konkláve v roku 2005. Je prezidentom Rady biskupských konferencií Európy.

Argumentov pre zvolenie tohto arcibiskupa Ostrihomu a Budapešti je viacero. Má len 61 rokov, možno by priniesol určitú stabilitu a novú energiu. Študoval v Ríme, ovláda taliančinu. Nepôsobí v kúrii, no pozná pomery v nej. Je medzi európskymi biskupmi pomerne známym, no nie je starou tvárou. Zastáva tradičné stanoviská v súlade s líniou Jána Pavla II. a Benedikta XVI. Medzi jeho témy patrí aj tak potrebná nová evanjelizácia najmä starého kontinentu. Je však otázne či sa voliteľom bude pozdávať ďalší stredoeurópsky pápež.

Pre Slovákov, občas tak dotknutých maďarským iredentizmom, by bol pápež pochádzajúci z krajiny našich južných susedov vskutku obohacujúcou skutočnosťou. Čakali by sme na Urbi et Orbi v našom ľubozvučnom  jazyku, privítali by sme jeho návštevu. A áno, uznávali sme ho, možno by sme k nemu vzhliadali (aspoň tí veriaci). No v kútiku duše by to bolo, Maďar. Otázna by bola aj nešťastná kauza Bezák. Kardinál Erdӧ dozaista pozná túto situáciu, veď len nedávno, v novembri, bol v Trnave. Pozná aj situáciu v slovenskej cirkvi a bolo by zaujímavé sledovať ako (a či vôbec) by s touto situáciou naložil.

Podľa stávkarského serveru paddypower.com  je kurz na zvolenie kardinála Erdӧa za pápeža 16/1. Mimochodom favoritom je tu milánsky kardinál Scola s kurzom 3/1. Každopádne v časoch blížiaceho sa Sede vacante sa budú podobné dohady ako je tento množiť. Ostáva nám len čakať, modliť sa a nechať sa prekvapiť.

 

Páčil sa Vám tento článok? Pridajte si blogera medzi obľúbených a my Vám pošleme email keď napíše ďalší článok
Pridaj k obľúbeným

Hlavné správy

DOMOV

Obec, kde sa nestrácajú eurofondy, stavia wellness centrum

Starosta Raslavíc Marek Rakoš dokázal za dva roky vybudovať 80 pracovných miest pre sociálne slabé skupiny.

BRATISLAVA

Prestavba stanice sa blíži, Bratislava o obmedzeniach mlčí

Najskôr musia dokončiť modernizáciu električkovej trate na Špitálskej ulici.


Už ste čítali?